Smog – czym jest i jak działa na nasz organizm?

Smog to zjawisko atmosferyczne, które powstaje wskutek zanieczyszczeń powietrza, za które odpowiedzialny jest sam człowiek i jego działalność gospodarcza, między innymi zły sposób ogrzewania budynków, użytkowanie samochodów i motorów oraz przemysł na wysoką skalę w wielu miastach w Polsce. Najczęściej smog występuje podczas mgły lub braku wiatru, w ten sposób niebezpieczne substancje utrzymują w się w atmosferze i bezpośrednio zagrażają życiu i zdrowiu ludzi. Życie w smogu powoli wyniszcza organizm człowieka.

Wdychanie przez człowieka tak zanieczyszczonego powietrza przyczynia się do zapalenia błony śluzowej. W ten sposób dochodzi do upośledzenia pracy dróg oddechowych, utrudniona jest wymiana gazowa płuc podczas której łatwiej do naszego organizmu wnikają bakterie i wirusy. Powodem jest uporczywy kaszel, wzrost produkcji śluzu.

Jakie skutki może wywołać smog w naszym organiźmie?

Wiele przeprowadzonych badań mówią o tym, że substancje zawarte w smogu prowadzą do powstania stanu zapalnego układu krwionośnego, który z kolei doprowadza do rozwoju taki chorób jak:

a). Miażdżyca naczyń

b). choroby wieńcowej

c). zawałów serca

d). udarów mózgu

Kolejnym skutkiem smogu jest fakt, iż noworodki rodzą się ze zmniejszoną masą, a osoby dorosłe znacznie częściej choruje na choroby płuc i nowotwory.

Źródła smogu

Źródła smogu to:

  1. Stosowanie przestarzałych kotłów na węgiel i drewno podczas ogrzewania domów.
  2. Emisja spalin samochodowych, szczególne auta z silnikami diesla, ale nie tylko. Pamiętajmy, ze im starsze auto, którym się poruszamy, tym spaliny wydzielane są bogatsze w pyły zawieszone, metale ciężkie czy tlenek azotu.
  3. Emisja zanieczyszczeń przez wszelkie zakłady przemysłowe

W naszym kraju rocznie umiera ok 45 tyś osób na choroby spowodowane zanieczyszczeniem powietrza

Objawami do niepokoju o nasz stan zdrowia są:

  • Bóle głowy, zaburzenia układu nerwowego
  • Przewlekła choroba płuc, rak płuc, astma
  • Choroba niedokrwienna serca w tym zawał serca
  • Zaburzenia pracy wątroby

Aby móc cieszyć się długim zdrowiem oraz życiem musimy zmienić swoje przyzwyczajenia i sposób myślenia.


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *