Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją – czy jest niezbędna?

Okulary przeciwsłoneczne to praktyczny gadżet, który przydaje się nie tylko latem. Często korzysta się z nich także zimą, gdy mocniej zaświeci słońce. Wszystko po to, aby chronić wzrok, ale także zyskać komfort widzenia. Czy każde okulary przeciwsłoneczne są pod tym względem skuteczne? W bardziej wymagających warunkach może przydać się polaryzacja. Co to takiego?

Polaryzacja, czyli co?

Kiedy słońce świeci wyjątkowo mocno, a wcześniej na dodatek przeszedł intensywny deszcz, nawet w okularach przeciwsłonecznych Twoje oczy mogą męczyć się pod wpływem refleksów i odblasków powstających jako efekt gry światła i powietrza. W skrajnych przypadkach takie rozbłyski mogą Cię nawet oślepiać. 

Promienie świetlne mogą się poruszać w pionie i w poziomie. W Twojej perspektywy potrzebne są tylko pionowe, które odpowiadają za dostrzeganie konkretnych kształtów, kolorów czy przedmiotów wokół. Dlatego soczewki okularowe z polaryzacją mają za zadanie odbijać wszelkie promienie poziome i powodować, że do Twojego oka będą dostawać się wyłącznie te pożądane. 

Dzięki polaryzacji nie dostrzegasz wówczas wspomnianych odblasków, a kontrast kolorów jest jednocześnie dużo bardziej wyrazisty. Komfort widzenia znacznie się przy tym poprawia. Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych nie jest zatem niezbędna, ale zdecydowanie zwiększa skuteczność ochrony oczu przed słońcem.

Kto powinien nosić okulary z polaryzacją?

Choć ten typ soczewek można pozostawić własnemu wyborowi, istnieje kilka grup użytkowników, którzy powinni szczególnie rozważyć zakup okularów przeciwsłonecznych z polaryzacją dla własnej wygody, ale i bezpieczeństwa. Chodzi o:

  • kierowców, 
  • osoby pracujące na wodzie (marynarze, wędkarze),
  • narciarzy, 
  • osoby planujące dłuższą ekspozycję na słońcu,
  • osoby, które wykazują dużą wrażliwość na światło.

Czy warto kupować okulary z polaryzacją, jeśli nie należysz do żadnej z tych grup? Tak, gdy zależy Ci na zdrowiu i ochronie wzroku. Szkła polaryzacyjne mają charakter uniwersalny, a komfort widzenia ma znaczenie dla każdego.

Jak sprawdzić, czy okulary mają polaryzację?

Najlepiej kupić okulary przeciwsłoneczne u zaufanego sprzedawcy i za określoną cenę. A jeśli chcesz zweryfikować polaryzację w tych, które już masz  – także jest na to kilka sposobów. 

Wystarczy, że skierujesz szkła okularów na ekran ciekłokrystaliczny (np. wyświetlacz komórki czy monitor LCD). Obracaj nimi, a po chwili powinieneś zauważyć, że ekran widoczny przez szkła jest niemal całkowicie zaciemniony i nic na nim nie widać. Inna metoda to wykorzystanie do weryfikacji dwóch par okularów polaryzacyjnych. Ustaw szkła jedne za drugimi. Obracaj drugą parą, a po chwili dostrzeżesz, że gdy znajduje się ona prostopadle w stosunku do pierwszej, to widoczność przez obie soczewki jest niemal zerowa – są one całkowicie zaciemnione. 

Co to znaczy? To dowód na to, że soczewki z polaryzacją blokują poziome promienie światła. Dwie pary tego typu szkieł ustawionych pod różnymi kątami całkowicie blokują dopływ światła. 

Ile kosztują okulary z polaryzacją?

Szkła przeciwsłoneczne możesz kupić zarówno w salonie optycznym, jak i na stoisku handlowym w galerii, a nawet na straganie. Nawet w tym ostatnim miejscu możesz znaleźć atrakcyjne modele z naklejką informująca o filtrze UV czy polaryzacji. Niestety te informacje nie zawsze są wiarygodne, zwłaszcza gdy cena jest bardzo niska.

Za okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją trzeba naturalnie zapłacić odpowiednią kwotę. Co więcej, na rynku działa kilka renomowanych producentów dostarczającej wysokiej jakości soczewki z dodatkową ochroną. Warto poszukać okularów, które są w nie wyposażone. Wybór jest obecnie całkiem spory – polaryzację znajdziesz zarówno w okularach za 100 zł, jak i tych kilka razy droższych.

Dlaczego warto zainwestować w soczewki polaryzacyjne?

Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których warto rozważyć zakup okularów z polaryzacją.

Wyeliminowanie odblasków

Prowadzenie samochodu to nie jedyna sytuacja, w której liczy się przejrzystość widzenia. Ograniczenia w tym względzie mogą utrudniać nawet codzienne funkcjonowanie. Oślepiające odblaski można na szczęście skutecznie wyeliminować.

Komfort widzenia i wyostrzenie barw

Okulary przeciwsłoneczne mogą czasem zniekształcać otaczającą rzeczywistość oraz kolory. Nie każdy model będzie również skutecznie eliminował najbardziej dokuczliwe promienie słońca. Polaryzacja powoduje, że widzenie jest ostrzejsze, a barwy nasycone.

Bezpieczeństwo w czasie jazdy samochodem

Zakupem okularów przeciwsłonecznych z polaryzacją powinni być zainteresowani szczególnie zawodowi kierowcy, ale nie tylko. To ważne również wtedy, gdy siedzisz za kierownicą i wieziesz ze sobą swoich bliskich. Z polaryzacją zwiększysz komfort prowadzenia auta, widoczność, a w efekcie bezpieczeństwo swoje i pasażerów.

Ochrona przed szkodliwym działaniem słońca

Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych oznacza pełną ochronę przed działaniem promieni słońca. Co istotne, nie musisz rezygnować z atrakcyjnego designu. Obecnie na rynku dostępne są modele o modnych kształtach szkieł i oprawek, z polaryzacją, a  także dodatkową ochroną UV wysokiej kategorii.

Pamiętaj! Dobre okulary z polaryzacją nie powinny być zbyt wąskie, ponieważ bariera dla promieni słonecznych nie będzie wówczas w pełni skuteczna. Przy zakupie zwróć także uwagę na zakres pola widzenia i dopasowanie kształtu okularów do swojej twarzy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *