Okulary przeciwsłoneczne to praktyczny gadżet, który przydaje się nie tylko latem. Często korzysta się z nich także zimą, gdy mocniej zaświeci słońce. Wszystko po to, aby chronić wzrok, ale także zyskać komfort widzenia. Czy każde okulary przeciwsłoneczne są pod tym względem skuteczne? W bardziej wymagających warunkach może przydać się polaryzacja. Co to takiego?
Polaryzacja, czyli co?
Kiedy słońce świeci wyjątkowo mocno, a wcześniej na dodatek przeszedł intensywny deszcz, nawet w okularach przeciwsłonecznych Twoje oczy mogą męczyć się pod wpływem refleksów i odblasków powstających jako efekt gry światła i powietrza. W skrajnych przypadkach takie rozbłyski mogą Cię nawet oślepiać.
Promienie świetlne mogą się poruszać w pionie i w poziomie. W Twojej perspektywy potrzebne są tylko pionowe, które odpowiadają za dostrzeganie konkretnych kształtów, kolorów czy przedmiotów wokół. Dlatego soczewki okularowe z polaryzacją mają za zadanie odbijać wszelkie promienie poziome i powodować, że do Twojego oka będą dostawać się wyłącznie te pożądane.
Dzięki polaryzacji nie dostrzegasz wówczas wspomnianych odblasków, a kontrast kolorów jest jednocześnie dużo bardziej wyrazisty. Komfort widzenia znacznie się przy tym poprawia. Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych nie jest zatem niezbędna, ale zdecydowanie zwiększa skuteczność ochrony oczu przed słońcem.
Kto powinien nosić okulary z polaryzacją?
Choć ten typ soczewek można pozostawić własnemu wyborowi, istnieje kilka grup użytkowników, którzy powinni szczególnie rozważyć zakup okularów przeciwsłonecznych z polaryzacją dla własnej wygody, ale i bezpieczeństwa. Chodzi o:
- kierowców,
- osoby pracujące na wodzie (marynarze, wędkarze),
- narciarzy,
- osoby planujące dłuższą ekspozycję na słońcu,
- osoby, które wykazują dużą wrażliwość na światło.
Czy warto kupować okulary z polaryzacją, jeśli nie należysz do żadnej z tych grup? Tak, gdy zależy Ci na zdrowiu i ochronie wzroku. Szkła polaryzacyjne mają charakter uniwersalny, a komfort widzenia ma znaczenie dla każdego.
Jak sprawdzić, czy okulary mają polaryzację?
Najlepiej kupić okulary przeciwsłoneczne u zaufanego sprzedawcy i za określoną cenę. A jeśli chcesz zweryfikować polaryzację w tych, które już masz – także jest na to kilka sposobów.
Wystarczy, że skierujesz szkła okularów na ekran ciekłokrystaliczny (np. wyświetlacz komórki czy monitor LCD). Obracaj nimi, a po chwili powinieneś zauważyć, że ekran widoczny przez szkła jest niemal całkowicie zaciemniony i nic na nim nie widać. Inna metoda to wykorzystanie do weryfikacji dwóch par okularów polaryzacyjnych. Ustaw szkła jedne za drugimi. Obracaj drugą parą, a po chwili dostrzeżesz, że gdy znajduje się ona prostopadle w stosunku do pierwszej, to widoczność przez obie soczewki jest niemal zerowa – są one całkowicie zaciemnione.
Co to znaczy? To dowód na to, że soczewki z polaryzacją blokują poziome promienie światła. Dwie pary tego typu szkieł ustawionych pod różnymi kątami całkowicie blokują dopływ światła.
Ile kosztują okulary z polaryzacją?
Szkła przeciwsłoneczne możesz kupić zarówno w salonie optycznym, jak i na stoisku handlowym w galerii, a nawet na straganie. Nawet w tym ostatnim miejscu możesz znaleźć atrakcyjne modele z naklejką informująca o filtrze UV czy polaryzacji. Niestety te informacje nie zawsze są wiarygodne, zwłaszcza gdy cena jest bardzo niska.
Za okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją trzeba naturalnie zapłacić odpowiednią kwotę. Co więcej, na rynku działa kilka renomowanych producentów dostarczającej wysokiej jakości soczewki z dodatkową ochroną. Warto poszukać okularów, które są w nie wyposażone. Wybór jest obecnie całkiem spory – polaryzację znajdziesz zarówno w okularach za 100 zł, jak i tych kilka razy droższych.
Dlaczego warto zainwestować w soczewki polaryzacyjne?
Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których warto rozważyć zakup okularów z polaryzacją.
Wyeliminowanie odblasków
Prowadzenie samochodu to nie jedyna sytuacja, w której liczy się przejrzystość widzenia. Ograniczenia w tym względzie mogą utrudniać nawet codzienne funkcjonowanie. Oślepiające odblaski można na szczęście skutecznie wyeliminować.
Komfort widzenia i wyostrzenie barw
Okulary przeciwsłoneczne mogą czasem zniekształcać otaczającą rzeczywistość oraz kolory. Nie każdy model będzie również skutecznie eliminował najbardziej dokuczliwe promienie słońca. Polaryzacja powoduje, że widzenie jest ostrzejsze, a barwy nasycone.
Bezpieczeństwo w czasie jazdy samochodem
Zakupem okularów przeciwsłonecznych z polaryzacją powinni być zainteresowani szczególnie zawodowi kierowcy, ale nie tylko. To ważne również wtedy, gdy siedzisz za kierownicą i wieziesz ze sobą swoich bliskich. Z polaryzacją zwiększysz komfort prowadzenia auta, widoczność, a w efekcie bezpieczeństwo swoje i pasażerów.
Ochrona przed szkodliwym działaniem słońca
Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych oznacza pełną ochronę przed działaniem promieni słońca. Co istotne, nie musisz rezygnować z atrakcyjnego designu. Obecnie na rynku dostępne są modele o modnych kształtach szkieł i oprawek, z polaryzacją, a także dodatkową ochroną UV wysokiej kategorii.
Pamiętaj! Dobre okulary z polaryzacją nie powinny być zbyt wąskie, ponieważ bariera dla promieni słonecznych nie będzie wówczas w pełni skuteczna. Przy zakupie zwróć także uwagę na zakres pola widzenia i dopasowanie kształtu okularów do swojej twarzy.
Dodaj komentarz