Niedoczynność tarczycy

Tarczyca to jeden z największych gruczołów u człowieka, który zlokalizowany jest z przodu szyi. Ze względu na jego położenie, powiększenie może prowadzić do ucisku gardła i przełyku.

Niedoczynność  jest bardzo częstym zaburzeniem. Hormony tarczycy mają ogromne znaczenie dla ludzkiego ciała. Podstawową funkcją hormonów tarczycy jest regulacja metabolizmu, wytwarzania ciepła jak również dbanie o dobry stan kości.

Problem pojawia się gdy tarczyca produkuje za dużo lub za mało hormonów. Niedoczynność może powstać w sposób pierwotny i wtórny.

Niedoczynność tarczycy to tak zwane upośledzenie funkcji tego organu, w którym tarczyca produkuje za mało hormonów do potrzeb naszego organizmu. Jest to choroba przewlekła, która wymaga regularnego stosowania leków oraz przeprowadzania badań kontrolnych. Niedoczynność tarczycy w okresie płodowym oraz wczesno niemowlęcym ma poważne konsekwencje, które prowadzą do zaburzeń rozwoju mózgu, upośledzenia wzrostu czy nawet niepełnosprawności intelektualnej. Na szczęście teraz wszystkie noworodki są badane przesiewowo aby wykluczyć tę dysfunkcję. A tak wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwala na zastosowanie odpowiedniej terapii w celu zapobiegania poważnych powikłań w późniejszym okresie życia.

Do najczęstszych objawów zalicza się:

  1. Przyrost masy ciała spowodowane spowolnieniem przemiany materii, uczucie spuchnięcia czyli zatrzymanie wody w organizmie
  2. Zwolnione tętno oraz niskie ciśnienie
  3. Blada, obrzękowa oraz chłodna i sucha, szorstka skóra (możliwe wystąpienie łuszczenia w okolicy łokci)
  4. Przesuszone włosy, które maja tendencję do wypadania, osłabienie paznokci a co za tym idzie zwiększona łamliwość
  5. Obniżenie nastroju, senność, problemy z pamięcią
  6. Zaparcia spowodowane zwolnieniem perystaltyki
  7. Odczuwanie zimna
  8. Niepłodność (zaburzenia menstruacyjne, zaburzenia libido i dysfunkcji deksualnych)

To choroba przewlekła i wymaga leczenia do końca życia, więc obserwujmy swój organizm, aby móc wcześnie reagować, ponieważ nieleczona niedoczynność może prowadzić do nieodwracalnych następstw.


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *