Jak skutecznie redukować stres? 

Większość ludzi narzuca sobie tempo życia, które na dłuższą metę okazuje się być niewiarygodnie stresujące. Dochodzą do tego zdarzenia losowe i sytuacje, w których stres zaczyna odgrywać główną rolę. Naukowcy dzielą stres na dobry, który motywuje do działania i jest niezbędnym elementem naszej codzienności oraz stres zły – ten ma w zwyczaju nas paraliżować lub doprowadzać do stanów depresyjnych. Jak sobie z nim radzić? 

Jedz zdrowo

 Mogłoby się wydawać, że styl żywienia nie ma nic wspólnego z tym, czy odczuwamy lub w jakim natężeniu odczuwamy stres. Nic bardziej mylnego. Regularne posiłki sprawiają, że człowiek znacznie lepiej radzi sobie ze stresem. Podstawą jest obfite i sycące śniadanie, które będzie stanowiło motor napędowy na cały dzień. Naukowcy uważają, że na stres mają wpływ również przekąski, po które sięgamy między głównymi posiłkami. Zamiast sięgania po paluszki czy ciastka pełne cukru, znacznie lepszym pomysłem będzie sięganie po świeże owoce czy warzywa. Bardzo ważne jest również nawadnianie organizmu. Człowiek odwodniony nawet w najmniejszym stopniu może odnotowywać znacznie silniejsze reakcje na otoczającą go rzeczywistość. Świetnym pomysłem jest picie zielonej herbaty, która skutecznie niweluje wolne rodniki. 

Zapewnij sobie aktywność fizyczną

 Uprawianie sportu lub jakiejkolwiek aktywności fizycznej ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Podczas wysiłku uwalniają się hormony szczęścia, które doskonale radzą sobie ze stresem. Już po kilkunastu minutach treningu odczujemy realną ulgę. W trakcie ćwiczeń głowa w pewien sposób się resetuje. Potrafimy wówczas spojrzeć na pewne kwestie z innej perspektywy i czasem potrzebnego dystansu. Jeżeli bieganie na łonie natury nie wchodzi w grę, to dobrym pomysłem będzie zwykły spacer. 

Czytaj książki

Badania dowodzą, że czytanie książek redukuje stres nawet o sześćdziesiąt procent. To znacznie więcej niż słuchanie muzyki czy granie w odprężające gry. Czytanie pozwala nam przenieść się do innej rzeczywistości i zająć mózg innymi sprawami.


Opublikowano

w

,

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *