Jeszcze niedawno wina bezalkoholowe wzbudzały sporo emocji. Dzisiaj także pojawiają się na ich temat głosy sceptyczne, jednak coraz więcej osób rezygnuje z picia alkoholu i wybiera napoje pozbawione procentów. Nic więc dziwnego, że także wina 0% cieszą się coraz większą popularnością. Jak właściwie powstają takie napoje? Czy po odstawieniu alkoholu nadal można cieszyć się smakiem wina? I jak takie wino powstaje?
1. Dlaczego warto zrezygnować z alkoholu?
2. Jak powstają wina bezalkoholowe?
3. Odstawienie alkoholu – kto powinien zdecydować się na wino o%?
Gdzie kupować wina bezalkoholowe? Dzisiaj są dostępne w zasadzie w każdym większym sklepie, dlatego ich zakup nie powinien nastręczać trudności.
Dlaczego warto zrezygnować z alkoholu?
O korzyściach, jakie można dostrzec po zaprzestaniu spożywania alkoholu warto mówić głośno. Choć powszechnie uważa się, że alkohol w umiarkowanych ilościach ma pewne zalety, trzeba pamiętać, że etanol w nim obecny to substancja silnie uzależniająca i wpływająca na cały organizm. Odstawiając alkohol, ludzie obserwują u siebie:
- poprawę w zdrowiu psychicznym – w tym mniejszą skłonność do depresji, stanów lękowych, a nawet poczucia niskiej wartości,
- sprawniejsze procesy myślowe, lepszą koncentrację i kreatywność,
- lepszą pracę układu odpornościowego,
- lepsze przyswajanie składników odżywczych i trawienie, a niekiedy także pojawia się utrata wagi,
- zdrowszą skórę,
- zdrowsze serce i mniejsze ryzyko chorób krążenia.
Jak widać, część tych symptomów stanowi zaprzeczenie opinii, jakie często mamy na temat picia wina. Co ważne, takie pozytywne sygnały można zauważyć już po miesiącu abstynencji. W tym czasie można również przekonać się, że spotkania z przyjaciółmi czy oglądanie meczu niekoniecznie musi pociągać za sobą picie alkoholu.
Jak powstają wina bezalkoholowe?
Wiele osób uważa, że wino bezalkoholowe stanowi całkowite zaprzeczenie głównej idei tego alkoholu. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że proces jego powstawania jest dokładnie taki sam jak w wariancie tradycyjnym. W obu przypadkach winogrona są poddawane procesowi fermentacji. Niekiedy nawet obowiązkowe jest leżakowanie, dzięki któremu wino uzyskuje swój wyjątkowy smak i aromat. Dopiero na kolejnym etapie produkcji usuwane są procenty.
Obecnie alkohol usuwa się najczęściej jednym z dwóch sposobów. Pierwszy wariant to destylacja próżniowa, polegająca na podgrzaniu płynu i odparowaniu alkoholu. Metoda ta w żaden sposób nie oddziałuje na zawarte w winie taniny, flawonoidy oraz polifenole. Czasami, w produkcji przemysłowej, stosuje się metodę wirujących stożków. Wino poddawane jest w tym wariancie działaniu siły odśrodkowej, która wypiera alkohol i oddziela go od reszty składników.
W efekcie powstaje wino, które – dzięki zawartości cennych składników – ma takie same korzystne właściwości jak wino z alkoholem: zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów, osłania układ krążenia, obniża cholesterol, ale nie upija, nie wpływa na jasność umysłu, a na drugi dzień nikomu nie grozi ból głowy.
Odstawienie alkoholu – kto powinien zdecydować się na wino o%?
Dla kogo jest przeznaczone wino bez alkoholu? W oczywisty sposób poleca się je kierowcom, kobietom w ciąży i karmiącym oraz osobom zażywającym określone leki. Warto wspomnieć, że wina bezalkoholowe zawierają dużo mniej kalorii niż alkoholowe oraz zdecydowanie mniej cukru niż soki. Będzie więc sprzymierzeńcem osób na diecie oraz diabetyków. Tak naprawdę jednak wina bez alkoholu polecamy każdemu, bo korzyści są wyraźne i, co ważne, długoterminowe.
Dodaj komentarz