Dlaczego powinniśmy pić zieloną herbatę?

Zielona herbata jest ceniona od tysięcy lat. Już w starożytności była znana ze swoich właściwości zdrowotnych oraz delikatnego aromatu. Z roku na rok przybywa jej zwolenników i coraz częściej pojawia się w naszych domach. Sprawdź, w jaki sposób napar z zielonej herbaty pomoże Ci zachować zdrowie na dłużej.

Dlaczego warto sięgnąć po zieloną herbatę?

Główną zaletą zielonej herbaty jest to, że zawiera dobroczynne związki polifenolowe. To właśnie te związki działają antyoksydacyjne, czyli pozbywają się z organizmu wolnych rodników, które są odpowiedzialne za proces starzenia. Wypicie 1 filiżanki naparu z liści zielonej herbaty dziennie można zaliczyć do profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych. A już wypicie 2-3 filiżanek herbaty dziennie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia, zawału serca, a nawet udaru. Oprócz związków polifenolowych, w zielonej herbacie znajdziemy także flawonole, które działają przeciwmiażdżycowo, a z kolei polifenole i katechiny wykazują działanie przeciwnowotworowe. To wszystko to choroby XXI wieku, którym można w łatwy sposób zapobiec poprzez odpowiednią dietę i nawodnienie organizmu. Dodatkowe dobroczynności, którymi może pochwalić się zielona herbata to wspomaganie metabolizmu wątroby oraz oczyszczenie organizmu z toksyn, a także przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej. Zielona herbata zmniejsza ryzyko demencji oraz działa relaksująco i antydepresyjnie.

Jak wybrać zieloną herbatę? 

W sklepach spożywczych czy herbaciarniach mamy niezliczone odmiany i rodzaje zielonej herbaty. Jak więc wybrać tą najlepszą? Ważnym elementem mającym wpływ na jakość zielonej herbaty jest jej uprawa oraz zbiór. Warto wybierać herbaty uprawiane tradycyjną metodą oraz te z plantacji ekologicznych i fair trade. Takie oznaczenia znajdują się zazwyczaj na opakowaniu. Najlepszym wyborem będą herbaty liściaste, które nie posiadają żadnych dodatkowych składników. Gorszym wyborem będą herbaty w torebkach.


Opublikowano

w

,

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *